חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שיקום נוירולוגי

המחלקה לשיקום נוירולוגי באשפוז מכילה 36 מיטות ובה רופאים מומחים ברפואה שיקומית בתחום הנוירולוגיה, לצד צוותי סיעוד ומקצועות הבריאות שרכשו הכשרות ייעודיות וניסיון רב בתחום השיקום הנוירולוגי.

המטופלים במחלקה מגיעים אלינו לאחר אשפוזים בעקבות שבץ מוחי, פגיעות ראש טראומטיות, פגיעות בחוט השידרה, ועוד. קשת הפגיעות והלקויות של המאושפזים במחלקה לשיקום נוירולוגי היא נרחבת, וכוללת בין היתר שיתוקים חלקיים או מלאים בגפיים, לקויות בדיבור ובהבנה, לקויות ראייה, קשיים קוגניטיביים שונים, וקשיים רגשיים שהם תולדה של הפגיעה עצמה או של המצב הרפואי החדש שאליו נקלעו. אנחנו מעניקים להם מעטפת שיקומית הוליסטית במסגרת אשפוזית שבבסיסה השליחות שלקחנו על עצמנו – להביא כל מטופלת ומטופל למצב תפקוד עצמאי מירבי בקהילה בהתאם לפגיעה, למצב הרפואי ולגיל.

הצוותים הקליניים של המרכז הרפואי לשיקום מקיימים קשרים הדוקים עם גופי מחקר שפועלים בשיתוף פעולה עם המרכז הרפואי לשיקום, מתוך החזון שמוביל אותנו – לבנות סביבת טיפולים עדכנית וחדשנית שעומדת בקדמת הרפואה השיקומית העולמית. המחלקה לשיקום נוירולוגי, תכלול ציוד מתקדם אשר יאפשר למאושפזים תרגול עצמי על מסכי מציאות רבודה שיותקנו בחדרים.

קליטה במחלקת שיקום

עם הגעתו של המטופל למחלקה אנחנו עורכים עבורו הערכה מקיפה לגבי משך השיקום והטיפולים הייחודיים שיותאמו לו במהלך השיקום – קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה, הידרותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפולים פסיכולוגיים, ועוד. על פי אותה הערכה אנחנו מתאימים לכל מטופל תוכנית אישית מפורטת ובה שגרת הטיפולים לאורך תקופת האשפוז. כלל הטיפולים ניתנים בחדרי הטיפולים שנמצאים בסמיכות לבניין האשפוז בידי צוותים ממקצועות הבריאות השונים שרכשו ניסיון ייעודי בתחום השיקום הנוירולוגי.

אנחנו מקפידים לשמור על רצף טיפולי ולשמור את המטופל בסביבה אשפוזית תומכת ומקדמת כל עוד נשמר הרצף של שיפור במצבו. זאת מתוך הבנה שהמסגרת האשפוזית היא היעילה והטובה ביותר על מנת להשיג התקדמות שתביא את המטופל לתפקוד עצמאי מירבי בהתאם למצבו.

 

שיקום נוירולוגי הוא על פי רוב תהליך תובעני וממושך המכיל היבטים רבים – פיזיים, קוגניטיביים, ורגשיים – ולכן אנחנו רתומים לבניית מעטפת תומכת ומקדמת עבור כל מטופל. אנחנו מודעים למקומה החשוב של המשפחה בתהליך, ומקדישים גם לה את תשומת הלב ואת הכלים שיסייעו בשיקום מיטבי.

השירותים במחלקה

המרכז הרפואי לשיקום מותאם ומונגש למטופלים עם מגוון רחב של פגיעות ולקויות. כבר בשלבי התכנון והבנייה שמנו דגש מיוחד על הנגשה קוגניטיבית ושפתית, על מנת ליצור סביבה בטוחה ומוגנת עבור כל המטופלים והמבקרים שלנו. מפות התמצאות במרחב והתוכנית המפורטת שמקבל כל מטופל מסייעות בהתנהלות ובתנועה במרכז הרפואי בתקופת האשפוז.

המחלקה לשיקום נוירולוגי מתוכננת כך שהמטופלים ישהו בסביבה תומכת ושלווה – כל חדרי האשפוז פונים אל המרחב הירוק שבחצר המרכז הרפואי, והמטופלים יכולים לצאת אליה וליהנות מהאוויר הנקי של הנגב ומהגן החווייתי הטובל בירוק של הכפר השיקומי העוטף את המתחם כולו.

מרכז הספורט החדשני שבמרכז הרפואי לשיקום פתוח גם הוא לרווחת המאושפזים במחלקה ובהתאם למצבם, כולל הדרכה צמודה והתאמות למתאמנים בו במידת הצורך. הצבנו לעצמנו יעד עבור כל המאושפזים – להשיבם ככל האפשר לחיים פעילים ומלאי משמעות, ולכן אנחנו מעודדים את המטופלים ליטול חלק בפעילות ספורטיבית עוד במהלך האשפוז.

המחלקה לשיקום נוירולוגי נבנתה כאגף ממוגן במרכז הרפואי לשיקום, והדבר מאפשר לנו לשמור על רצף טיפולי גם בעיתות חירום ללא צורך בהעברת המאושפזים למקום אחר או הורדתם למקלט. האזור הממוגן יכול להכיל עד 72 מיטות אשפוז בצורה נאותה המכבדת את המטופלים שלנו ואת שגרת הטיפול בהם.

חזרה לקהילה

במהלך האשפוז אנחנו מכינים כל מטופל ל”יום שאחרי”, מסייעים לו ביעוץ לגבי ההתאמות הנדרשות עם שובו לקהילה להמשך תהליך השיקום – בבית המשפחה, בעבודה, ובהתנהלות היומיומית. קלינאיות התקשורת שלנו מעניקות לכל מטופל בהתאמה אישית כלים ויעוץ מקיף של תקשורת תומכת חליפית (תת”ח), על מנת שיוכל לקיים שגרת תקשורת מיטבית עם הסובבים אותו בבית ובהתנהלות היומיומית בקהילה. בנוסף, אנחנו מסייעים למשתחררים מאשפוז בהכנתם לשגרת חיים משמעותית ובעלת ערך, בונים עבורם תוכנית פעולה ומעניקים להם כלים שיסייעו להם להשתלב בשוק העבודה ובחברה בהתאם למצבם לאחר האשפוז.

כחלק מהחזרה לקהילה להמשך שיקום אנו נעזרים במערכת “שירות מחלקה ראשונה” בכל הקשור להתנהלות מול המוסד לביטוח הלאומי לצורך מיצוי הזכויות של כל מטופל. העובדות הסוציאליות שלנו מסייעות למטופל במילוי הטפסים ומגישות אותם בצורה מאובטחת לביטוח הלאומי ללא צורך בהתרוצצות מיותרת ומתישה מצד המטופל, ועל מנת להוריד את העומס ככל שניתן ממנו וממשפחתו.

בהתאם לתוכנית השיקום האישית שאנו בונים לכל מטופל, חלק מהמאושפזים במחלקה לשיקום נוירולוגי עוברים לאחר שחרורם למתכונת של אשפוז יום. מסגרת זו מאפשרת להם לחיות בסביבה המוכרת והתומכת בקהילה, ולשמור במקביל על המשך שגרה של טיפולים שיקומיים במסגרת המרכז הרפואי.

אנחנו מתאימים תוכנית מפורטת ואישית גם עבור מי שחזרו באופן מלא לקהילה, ומקפידים לשמור על רצף טיפולי במתכונת של מרפאות-חוץ במתחם המרכז הרפואי. תוכנית השיקום בקהילה כוללת גם תרגולים ביתיים המותאמים אישית לכל מטופל, זאת על מנת לשמור על רצף ההתקדמות האישית וכדי למנוע נסיגה ממה שהושג בתהליך השיקום במסגרת האשפוז. 

השליחות שלנו היא להעניק לכל מטופל במחלקה לשיקום נוירולוגי את מירב הכלים ואת ההזדמנות לחזור לחיים פעילים ומלאי משמעות בהתאם למצבו.